Grupa V

Z życia grupy V "WĘDROWNICY" ...


Lubimy Świętego Mikołaja

Grudzień rozpoczęliśmy od rozmów i zabaw związanych ze świętym Mikołajem. Poznaliśmy literę R,r; kredkami pastelowymi rysowaliśmy portret świętego Mikołaja; ćwiczyliśmy na zajęciach ruchowych; śpiewaliśmy zimowe piosenki; próbowaliśmy dodawać i odejmować; wykonaliśmy pizzę dla Mikołaja; po wysłuchaniu wiersza rozmawialiśmy komu i jak możemy pomagać. We środę wybraliśmy się do kina TON na musical „Piękna i bestia”, a w piątek odwiedziła nas pani fotograf oraz długo wyczekiwany gość czyli święty Mikołaj. W pierwszym tygodniu grudnia świętowaliśmy urodziny Leny i Anny. Rozpoczęliśmy wykonywanie zadań z kalendarza adwentowego i m.in. robiliśmy porządki w sali, uczyliśmy się piosenki i tańca dla Mikołaja oraz ozdabialiśmy pierniczki, a także uczestniczyliśmy w różnych zabawach z elementami treningu umiejętności społecznych.



Misie i niedźwiedzie

W ostatnim tygodniu listopada „Wędrownicy”  rozmawiali o misiach i niedźwiedziach. Dzieci świętowały Dzień Misia; poznały historię powstania pluszowego misia; utrwaliły pory roku; łowiły magnetyczne rybki; układały sensoryczne misie; wykonywały misiowe karty pracy; obrazki techniką collage; wyrabiały poczucie rytmu przy zabawach muzyczno-ruchowych; zapoznały się z cyfrą 6 w aspekcie kardynalnym i porządkowym. Przedszkolaki lepiły także misie z masy solnej; poznały podczas zabaw literę „L”, „l”. Doskonaliły umiejętność liczenia podczas „Śniadania dla misia”, gdzie karmiły misie ciasteczkami oraz robiły porządki ze słoikami na półkach u misia w spiżarni; utrwalały pojęcia na tablicy multimedialnej. Dodatkowo „Wędrownicy” włączyli się w akcję Stowarzyszenia „Zwierzęta ludziom”; brali udział w zabawach przygotowanych przez studentki UwB; Jaś i Agatka reprezentowali nasze przedszkole w konkursie miejskim „Przyroda i jej tajemnice”, gdzie uzyskali tytuł wicemistrza, zajmując 2 miejsce; a kolejna 6 dzieci wystąpiła w tańcu przed przybyłymi gośćmi - wszystkim naszym występującym serdecznie gratulujemy...



Domowe zwierzęta

W trzecim tygodniu listopada rozmawialiśmy o domowych zwierzętach. Dzieci chętnie opowiadały o swoich zwierzątkach oraz wspominały jakie chciałyby mieć. Następnie poznaliśmy literę k, K jak kot; rysowaliśmy pastelami koty na podstawie wysłuchanego wiersza; uczyliśmy się piosenki „Trzy kotki”; utrwalaliśmy pojęcia mniej, więcej, tyle samo i wykonaliśmy akwarium w słoiku; poznaliśmy Prawa Dziecka oraz rozmawialiśmy o ważnych kwestiach związanych z przemocą i bezpieczeństwem dzieci. Wzięliśmy udział w warsztatach prowadzonych przez pracownika Lasów Państwowych, gdzie wykonaliśmy pyzy dla ptaków. Wzięliśmy również udział w akcji Fundacji „Zwierzęta Ludziom”; gdzie podczas „Psiej Lekcji” dokładniej poznaliśmy zagadnienia związane z psami pomagającymi ludziom. Dwie nasze dziewczynki wzięły udział w konkursie „Jesienne śpiewanie”, gratulujemy sukcesu. To był bardzo pracowity tydzień.



Jak przekazujemy informacje?

W drugim tygodniu listopada „Wędrownicy” poznali różne sposoby rozumienia i tworzenia informacji. W tym celu dzieci wybrały się również na wycieczkę do Urzędu Pocztowego, by zagłębić się w poznanie specyfiki pracy na poczcie; poznały drogę listu od nadawcy do adresata, zajrzały na zaplecze oraz miały możliwość obserwacji pracy asystentów za okienkami; poznały, w jaki sposób znikają listy wrzucane przez nas do skrzynki i obserwowały pracę listonosza. Dodatkowo przy obserwacji teatrzyku „O trzech świnkach i wilku” poznały obraz litery „Y”, „y” (na przykładzie wyrazu podstawowego „domy”). Dzieci zapoznały się z cyfrą „5” w aspekcie kardynalnym i porządkowym; wycinały oraz ozdabiały własne znaczki pocztowe; poznały drogę listu na podstawie opowiadania „Miś Burasek pisze list”; bawiły się w matematyczna pocztę, gdzie doskonaliły umiejętność dodawania i odejmowania; uczestniczyły w zabawach muzyczno-rytmicznych, jak również korzystały z różnorodnej pogody , bawiąc się na placu zabaw - powstał wówczas nawet pierwszy błotno-śniegowy bałwanek. Ponadto brały udział w akcji #szkołado hymnu; uczestniczyły w apelu z okazji Dnia Niepodległości; gościły na zajęciach studentki UwB oraz miały okazję poćwiczyć na gimnastyce z Panem Krzysztofem także studentem AWF...



Kocham moją ojczyznę

W pierwszym tygodniu listopada poruszaliśmy tematy związane z naszą ojczyzną i patriotyzmem. Zaczęliśmy od rozmów o naszych domach; zabaw językowych z literą D, d; samodzielnie wykonaliśmy wymarzone domy; obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek; ćwiczyliśmy ze studentkami z UwB; omówiliśmy oraz śpiewaliśmy Hymn Polski; przypomnieliśmy i omówiliśmy symbole narodowe; w zespołach wykonaliśmy flagę; uczyliśmy się wiersza „Moja Ojczyzna” oraz słuchaliśmy różne piosenki patriotyczne. Odwiedziło nas kino sferyczne, gdzie obejrzeliśmy film edukacyjny pt. „Polaris. Tajemnica Zorzy Polarnej”. Wybraliśmy się również do Białostockiego Teatru Lalek na przedstawienie pt. „Ślimak”, a po powrocie wykonaliśmy zdrową i przepyszną sałatkę w ramach obchodów dnia Zdrowego Jedzenia.