Złota jesień wokół nas
Pierwszy tydzień października to u Wędrowników jesienne tematy. Dzieci utrwalały charakterystyczne cechy jesieni podczas omawiania wiersza "Jesień wokół nas" B. Koronkiewicz; zapoznały się z graficznym obrazem litery A, a; stemplowały przy użyciu jesiennych liści; wyrabiały zręczność i zwinność na ćwiczeniach gimnastycznych; zapoznały się z cyfrą 2 w aspekcie kardynalnym i porządkowym. Ponadto bawiły się w zabawy muzyczno-ruchowe przy jesiennych piosenkach; piekły jesienną tartę z gruszkami; uczyły się piosenki "Roztańczona jesień" oraz wykonywały ćwiczenia liczbowe z darami jesieni, bawiły się na placu zabaw..."Wędrownicy" brali również udział w "Dniu Głośnego Czytania".
Na prośbę dzieci dorzucam przepis na tartę z gruszkami:
Ciasto:
250 g mąki
125 g masła (zimne, pokrojone w mniejsze kostki)
40 - 50 g cukru pudru
1 żółtko
Zagniatamy ciasto. Wylepiamy tortownicę. Nakłuwamy widelcem. Zapiekamy 15 min. w temperaturze 180 stopni.
Gdy ciasto się zapieka robimy masę.
Masa:
2 jaja + białko, które pozostało
180 g jogurtu naturalnego
50 g cukru pudru
cukier waniliowy
Ozdoba:
5-6 gruszek
Masę ubijamy mikserem przez ok 2-3 minuty.
Obieramy gruszki, kroimy w plasterki.
Z piekarnika wyjmujemy ciasto, wylewamy na niego masę, a na masie układamy gruszki. Całość pieczemy jeszcze przez 30 minut.
Smacznego :)





