O Przedszkolu
I.Rys historyczny przedszkola
Historia Przedszkola Samorządowego Nr 49 im. Jana Brzechwy w Białymstoku sięga roku 1977. W tym roku rozpoczęto budowę placówki na osiedlu Bema. Plany architektoniczne zakładały, iż będzie to przedszkole 4-oddziałowe. Ówczesna rzeczywistość szybko zweryfikowała plany. Ogromne zapotrzebowanie społeczne na tego typu placówkę i ogromna liczba starających się rodziców o przyjęcie dziecka do przedszkola spowodowały, iż w planowanej sali gimnastycznej na piętrze utworzono piąty oddział. Sala wprawdzie nie posiadała łazienki ale i na takie warunki rodzice wyrażali zgodę. Dzieci korzystały z wc sali sąsiedniej przechodząc przez drzwi między salami. Było to dość uciążliwe. Podczas termomodernizacji budynku w roku 2009 uwzględniono prośbę dyrektora i w pomieszczeniu sąsiadującym z salą wybudowano przestronną łazienkę. Pierwotnie w pomieszczeniu tym znajdował się pokój dydaktyczny, a następnie od roku 2000 – pracownia plastyczna.
Uroczyste otwarcie przedszkola nastąpiło 1 września 1978 r. Posiadane dokumenty potwierdzają, iż Urząd Miejski w Białymstoku Wydział Oświaty i Wychowania powołuje z dniem 1.09.1978 r. Państwowe Przedszkole Nr 49. Początki działalności placówki przypadają na lata trudne pod względem zaopatrzenia sklepów w materiały i pomoce potrzebne do wyposażenia przedszkola. Bardzo dużą pomoc placówka zawdzięcza ofiarności Fabryki Przyrządów i Uchwytów w Białymstoku oraz Jednostce Wojskowej stacjonującej przy ul. Bema. Wielu rodziców pracujących w tych instytucjach pracowało społecznie przy wyposażaniu placówki, poświęcając swój wolny czas.
Od początku działalności placówka prowadziła praktyki studenckie słuchaczom ówczesnej Filii Uniwersytetu Warszawskiego, a obecnie Uniwersytetu w Białymstoku. Studenci wydziałów pedagogicznych niemal codziennie gościli w przedszkolu podpatrując doświadczonych pedagogów oraz sami zdobywali potrzebne umiejętności do przyszłej pracy z małymi dziećmi. Do chwili obecnej studenci odbywają praktyki i zawsze są mile widziani w placówce, gdyż korzyści są obustronne. Nauczycielki są bardzo ciekawe najnowszych zdobyczy pedagogicznych i starają się podpytywać o nie młodsze koleżanki.
Nazwa przedszkola przez lata także zmieniała się. Wynikało to z przemian ustrojowych państwa a także potrzeb społeczności przedszkolnej. W latach 90-tych ubiegłego stulecia placówka otrzymała nazwę „ Przedszkole Samorządowe Nr 49 ”, a następnie w roku 2002 – „ Przedszkole Samorządowe Nr 49 im. Jana Brzechwy w Białymstoku”. O tej ostatniej zadecydowali w głosowaniu rodzice. Przygotowania do tego ważnego wydarzenia trwały ponad rok. Odbyło się szereg przedsięwzięć, które potwierdzały słuszność wyboru patrona oraz fakt, iż dzieci znają twórczość wybranego autora.
W tym też okresie narodził się pomysł prowadzenia w przedszkolu kół zainteresowań. Jako pierwsze powstało koło plastyczne i teatralne. Nauczycielki chciały rozwijać dziecięce talenty wykraczając poza program wychowania przedszkolnego. W niewielkich grupkach dzieci mogły poznawać tajniki sztuki teatralnej i plastycznej. Zaistniała potrzeba wygospodarowania miejsc do spotkań. I tym razem można było liczyć na pomoc i ofiarność rodziców. Wspólnym wysiłkiem posprzątano pomieszczenia piwniczne i przystosowano je do pracy. Obecnie mieści się tam także studio muzyczne, w którym spotykają się dzieci z koła muzycznego i instrumentalnego. Najpóźniej powstała salka regionalna. Nauczycielki realizując tematykę dotyczącą Podlasia przez szereg lat zgromadziły wiele pomocy i autentycznych eksponatów podarowanych przez rodziców. Przechowywane w ciasnych szafkach niszczały. Tak więc magazyn został uszczuplony i kolejne pomieszczenie zmieniło swoje pierwotne przeznaczenie. Dzięki działalności kół zainteresowań dzieci rozwijają swoje zainteresowania, czego potwierdzeniem są zdobywane nagrody i wyróżnienia za udział w różnorodnych konkursach. Otrzymane dyplomy ozdabiają wnętrza placówki i promują przedszkole.
Ostatnią ważną zmianą była termomodernizacja budynku. Trwała od końca sierpnia 2009 do początku grudnia 2009. Odmieniła radykalnie zewnętrzny wygląd przedszkola. Tylko fotografie w kronice i plany architektoniczne pamiętają pierwotny wygląd, bo nawet najstarsi pracownicy wymazali go z pamięci. Łuszcząca się farba i stare, nieszczelne okna nie dodawały od lat uroku budynkowi. Teraz nie tylko wygląd zewnętrzny ale gruntownie wyremontowane łazienki, przebudowane wejście główne i tarasy od strony ogrodu przedszkolnego tworzą przyjazny klimat do pracy i zabawy. Unowocześniona architektura zieleni w ogrodzie przedszkolnym podkreśla odmieniony wygląd placówki, który cieszy zwłaszcza pracowników placówki.
II. Więcej o naszej placówce
Przedszkole nasze usytuowane jest na osiedlu Bema przy ul. Pogodnej 16 w Białymstoku (bardzo dobry dojazd zarówno od ul.Pogodnej jak i od ul. Bema - tuż przy Zespole Szkół Ekonomicznych; wygodny parking). Budynek przedszkola jest obiektem piętrowym, zaprojektowanym z myślą o dzieciach (każda sala posiada sanitariaty, schowki itp.) Dzieci przebywają w 6 salach dydaktycznych - bezpiecznych, przestronnych, z właściwie dobranymi zabawkami i pomocami dydaktycznymi. Ponadto dzieci mają do dyspozycji pełnowymiarową salę dydaktyczną, która służy do różnorodnych zajęć ruchowych, muzycznych, teatralnych, korekcyjnych, uroczystości i koncertów. Dodatkowym atutem placówki są sale do prowadzenia kół zainteresowań – studio muzyczne, sala regionalna, teatralna, pracownia plastyczna i komputerowa.
Jest to budynek wolnostojący, po generalnym remoncie, położony z dala od zgiełku miasta i spalin, otoczony pięknym, zielonym ogrodem i bezpiecznym placem zabaw wyposażonym w sprzęt rekreacyjny, najnowszej generacji. Usytuowanie placówki w pobliżu terenów leśnych sprzyja możliwości rozwijania świadomości ekologicznej.
III. Organizacja przedszkola
Do naszego przedszkola uczęszczają dzieci w wieku 3-6 lat.
W placówce funkcjonuje sześć grup wiekowych tzw. oddziały:
-
MISIE - 3- latki,
-
ŻUCZKI - 4 -latki,
-
KACZUSZKI - 5- latki,
-
ŻABKI- 5-6 latki,
-
WĘDROWNICY - 6-latki,
-
KRASNALE- 3- latki.
Godziny pracy oddziałów:
I Misie |
Kamila Miezianko Pon: 7.30-11.00 Wt: 7.30-12.00 Śr: 7.30-14.30 Czw: 7.30-11.00 Pt: 7.30-14.00 |
II Żuczki |
Aneta Grądzka-Rudziak Joanna Świrydowicz 6.30-16.30 |
III Kaczuszki |
Sylwia Morzy Katarzyna Wasilewska 7.30-16.00 |
IV Żabki |
Katarzyna Baczyńska Beata Cukrowska 7.00-16.00 |
V Wędrownicy |
Marzanna Werner Joanna Maria Kosińska 7.30-16.30 |
VI Krasnale |
Hanna Łupińska Magdalena Ostrowska 7.00-17.00 |
Zarówno patron Przedszkola - Jan Brzechwa, jak i nazwy grup zostały wybrane w drodze konkursu przeprowadzonego przez Radę Pedagogiczną wśród dzieci i rodziców.
Nauczycielka p. Wiesława Filimoniuk ułożyła hymn przedszkola.
HYMN PRZEDSZKOLA
My jesteśmy przedszkolacy
Do zabawy i do pracy.
Z kredką, pędzlem za pan brat
Podbijemy cały świat.
Ref. Hop, hop, tra-la-la,
Kto przedszkolak Ty i ja.
Gdy leń leży na tapczanie,
Kaczka dusi się w śmietanie
I biedronka szuka żuka
Jana Brzechwy to nauka.
Ref. Hop, hop tra-la-la...
NASZE PRZEDSZKOLE:
-
zapewnia bezstresową opiekę, przyjazną atmosferę, życzliwy stosunek do dziecka;
-
wspomaga rozwój dziecka w przyjaznym i zdrowym środowisku;
-
uwzględnia indywidualne potrzeby dziecka, troszczy się o zapewnienie równych szans, umacnia wiarę we własne siły i możliwości osiągnięcia sukcesu;
-
stwarza warunki do rozwijania samodzielności, dążenia do osiągania celów, podejmowania odpowiedzialności za siebie i najbliższe otoczenie;
-
rozwija wrażliwość moralną;
-
kształtuje umiejętności obserwacji, ułatwia rozumienie zjawisk zachodzących w dostępnym doświadczaniu dziecka, otoczeniu przyrodniczym, społecznym, kulturowym i technicznym;
-
rozbudza ciekawość poznawczą, zachęca do aktywności badawczej i wyrażania własnych myśli i przeżyć;
-
rozwija wrażliwość estetyczną, tworzy warunki do rozwoju wyobraźni, fantazji oraz ekspresji plastycznej, muzycznej i ruchowej poprzez stosowanie metod C. Orffa, R. Labana oraz C. Freineta i M. Montessorii.
OFERUJEMY:
-
wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę pedagogiczną, posiadającą wyższe wykształcenie, ustawicznie doskonalącą się zawodowo poprzez uczestnictwo w warsztatach, kursach, zespołach samokształceniowych oraz na studiach podyplomowych;
-
duże, kolorowe, bogato wyposażone sale do zabaw i zajęć;
-
odrębne sale do zajęć twórczych (teatralną, plastyczną, muzyczną) oraz odpowiednio wyposażoną salę gimnastyczną;
-
trzy smaczne i zdrowe posiłki z uwzględnieniem diety bezmlecznej;
-
całoroczną profilaktykę zębów;
-
zajęcia opłacane przez organ prowadzący: język angielski, zajęcia logopedyczne,
-
religię katolicką i prawosławną.